POHANKA – nejen proti křečovým žilám
Pohanka je díky svému využití často řazena mezi obiloviny, nicméně ve skutečnosti je to jednoroční dvouděložná rostlina, patřící do čeledi rdesnovitých. Původem pochází ze střední a severní Asie. Konzumuje se zejména její plod, kterým je jednosemenná trojboká nažka. Slupka semena je velmi tvrdá a odstraňuje se buďto mechanicky, kdy nedochází ke znehodnocení živin a výsledná barva krup je světlá, anebo termicky s tím, že v takovém případě je většina živin znehodnocena a kroupy mají barvu hnědou. Slupky pohanky se využívají buďto k výrobě pohankového čaje nebo jako výplň do polštářů. V poslední době se prosazuje i konzumace pohankové natě a výhonků, které byly po dlouhá staletí využívány pouze jako krmivo pro zvířata. Nať se využívá k výrobě pohankového čaje, sušená do salátů a polévek či k odšťavení do zelených džusů.
Pohanka je především bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů. Z minerálů je pohanka zajímavá zejména vyšším obsahem hořčíku, manganu, mědi, fosforu, zinku, selenu, železa a draslíku. Neobsahuje téměř žádný sodík, je proto vhodné ji kombinovat se zelenolistou zeleninou pro zajištění sodíkodraselné rovnováhy. Pohanka dále obsahuje vitamíny B1, B2, niacin, B6, cholin, vitamín E a je významným zdrojem vitamínu P – rutinu. Rutin patří do skupiny bioflavonoidů, rostlinných antioxidantů, které působí společně s vitamínem C blahodárně na obranyschopnost organismu, na posílení stěn a pružnost krevních vlásečnic (křečové žíly) a prevenci srdečních chorob. Hlavním zdrojem energie v pohance jsou sacharidy ve formě snadno stravitelného škrobu (pomalého cukru), což ocení zejména osoby na redukční dietě. Pohanka dále obsahuje vysoký podíl proteinu v podobě vyvážené skladby 18 aminokyselin, z nichž je zajímavý zejména obsah lysinu, methioninu a tryptophanu. Také obsahuje kyselinu linolenovou a linolovou, vícenenasycené mastné kyseliny snižující LDL cholesterol. Pohanka je navíc přirozeně bezlepková, proto je vhodnou potravinou pro celiaky.
Ideální je pohanku konzumovat namáčenou nebo naklíčenou. Není nutné ani žádoucí ji tepelně upravovat. Světlou vyloupanou pohanku namočíme přes noc do studené vody a ráno přebytečnou vodu slijeme. Klíčky stačí nechat vyrůst jen do délky samotného semene, pak ke použijeme do salátů či pomazánek. Neloupanou pohanku lze využít víceméně pouze ke klíčení do zelených výhonků, neboť slupky jsou značně tvrdé a ostré, nebo k přípravě čaje. Pozor však na nadměrnou konzumaci pohankové nati - zelené výhonky jsou toxické, obsahují fagopyrin, který při akumulaci pod pokožkou způsobuje tzv. fagopyrismus neboli hyperfotosensitivitu. Projevuje se toxickou reakcí při vystavení kůže slunečnímu záření – pokožka během pár minut zrůžoví, až zčervená a svědí. Celá reakce je doprovázena silnou přecitlivělostí na chlad a tento stav může trvat až několik dní. Nejlepším způsobem využití pohanky je tedy konzumace namočeného či naklíčeného pohankového semene, případně pití pohankového čaje.
Pohanku si můžete vychutnat jako zdravou snídani i jako chutnou svačinku. V naší nabídce máme výjimečné produkty v RAW BIO kvalitě - naklíčené křupavé müsli s pohankou, kde je 54% naklíčené pohanky a sladké / slané krekry s vysokým podílem naklíčené pohanky značky Petras Bio. Naleznete v kategorii "KREKRY a PLACIČKY RAW BIO", "MÜSLI a TYČINKY RAW BIO" a "OŘECHY a SEMÍNKA RAW BIO".